K Rajaavil - tavil, percussions
Ghatam Giridhar Udupa
ghatam, konnakol, morsing
Bharghava Halambi
mridangam, khanjira, konnakol
Mysore N. Karthik - violin
Wacław Zimpel
clarinets
Bilety: 30 zł
Wacław Zimpel - SAAGARA
to pięciu uznanych wirtuozów i dwa muzyczne światy, które spotykają się na jednej scenie
Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja i Mysore N. Karthik są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego po- kolenia. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney).
Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym
głównie ze sceną muzyki improwizowanej. W swoich projektach wielokrotnie odwoływał się już do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur. Światy, które spotykają się w Saagarze to staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się
niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym oraz muzyczna tradycja Europy. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z za- chodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich.
W marcu 2014 Saagara zagrała swoją pierwszą trasę koncertową, która objęła
najważniejsze polskie sala koncertowe jak Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, czy Filharmonię Wrocławską. Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem, który został zarejestrowany w Bangalore w lutym 2015.
Wacław Zimpel, jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Inspiracje czerpie przede wszystkim z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. Współtworzy orkiestrę Resonance Kena Vandermarka. Współpracuje także z Hamidem Drakiem, Michaelem Zerangiem, Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem i Gabą Kulką.
Bharghava Halambi, wybitny muzyk Indii, specjalizuje się w grze na khanjirze (bęben
ramowy z rodziny tamburynów) i na mridangamie (bęben dwustronny, jeden z najstarszych instrumentów indyjskich). Kunsztu uczył się u wielkich mistrzów muzyki hinduskiej. Jest jednym z członków słynnego zespołu perkusyjnego Layatharanga. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych. Prowadził warsztaty w Indiach, USA i Francji.
Giridhar Udupa, mistrz ghatamu (gliniany instrument perkusyjny o wyglądzie dzbana). Urodził się w rodzinie o dłu- gich tradycjach muzycznych. Naukę gry rozpoczął w wieku czterech lat, prowadzony przez ojca. Jako dwunastolatek miał już za sobą pierwsze występy. Obecnie koncertuje u boku największych mistrzów. Otrzymał wiele prestiżowych nagród. Występuje w USA, Hiszpanii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Omanie i Kuwejcie. Giridhar Udupa jest członkiem zespołu hinduskiej wokalistki Bombay Jayashri, nominowanej do Oscara za najlepszą piosenkę do filmu „Życie Pi”. Jest jednym z założycieli zespołu Layatharanga.
Mysore N. Karthik jest wschodzącą gwiazdą muzyki karnatyckiej i jednym z najlepiejzapowiadających się muzyków młodego pokolenia. Naukę gry rozpoczął w wieku 8 latu u boku swojego ojca Mysore Nagaraja - żywej legendy muzyki hinduskiej i najwybitniejszego skrzypka współczesnych Indii. Mysore N. Karthik w szczególny sposób potrafi połączyć tradycje hinduskie z koncepcjami zachodniej muzyki improwizowanej. Koncertuje na terenie całych Indii zdobywając coraz szersze uznanie publiczności.
K Raja, młody mistrz thavilu (dwumembranowy instrument perkusyjny, najczęściej
wykorzystywany podczas świąt i rytuałów w hinduskich świątyniach, gra się na nim pałką i specjalnymi naparstkami). K Raja pochodzi z rodziny, w której tradycja gry na thavilu kultywowana jest od czterech pokoleń. Edukację muzyczną rozpoczął w bardzo młodym wieku, zwracając uwagę wielu mistrzów muzyki hinduskiej. Jest jednym z nielicznych wirtuozów thavilu, który potrafi odnaleźć się w różnych stylach muzycznych – od jazzu po fusion.