KAZUHISA UCHIHASHI – gitara elektryczna
MACIEJ OBARA – saksofon altowy
NASUNO MITSURU – gitara basowa
YASUHIRO YOSHIGAKI – perkusja
Bilety: 25 zł
Kazuhisa Uchihashi
jest jednym z najważniejszych gitarzystów improwizatorów na świecie, jednym z filarów niezwykle płodnej i inspirującej japońskiej awangardy obok takich postaci jak Otomo Yoshihide, Keiji Haino, Hoppy Kamiyama czy Tatsuya Yoshida. Urodzony w 1959 roku w Osace w Japonii naukę gry na gitarze rozpoczął w dwunastym roku życia. Od 1983 roku całkowicie poświęcił się muzyce improwizowanej. Eksperymentuje z wieloma różnymi urządzeniami i przystawkami dźwiękowymi by wzmocnić ekspresję brzmienia gitary. Komponuje muzykę do filmów, spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych i reklamówek telewizyjnych. Popularność w Japonii i na świecie zdobył po koncertach z tuzami muzyki improwizowanej jak Hans Reichel, Tom Cora, Butch Morris, Ned Rothenberg, Barre Phillips, Kan Tae Hwan, Peter Brotzmann, Derek Bailey, Sam Bennett, Steve Beresford, Zeena Parkins, Elliott Sharp i wieloma innymi. Ma na koncie także współpracę z Fredem Frithem, Johnem Zornem, Otomo Yoshihide, Eugenem Chadbournem, Shelley Hirsch. W latach 94-97 współtworzył legendarną formację Ground Zero. W ostatnich latach często występował i nagrywał w towarzystwie muzyków kultowego japońskiego duetu Ruins. Od 1990 roku jest liderem niezwykłego, rockowo-impowizacyjnego tria Altered States. Trio, odczuwając ograniczenia klubowej japońskiej sceny jazzowej stopniowo rozszerzyło swą działalność na scenę rockową, łącząc wiele typów muzyki, m. in. blues, funk, country czy noise i skutecznie udowadniając, że podziały i bariery w muzyce nie istnieją. Równolegle Uchihashi współpracuje z japońskim teatrem multimedialnym Ishinha oraz kontynuuje twórczość solową. W latach 1995 – 2005 był organizatorem "New Music Action Workshop" – comiesięcznych warsztatów dla młodych twórców w Kobe i Londynie, a od 1996 roku współtworzył najważniejszy japoński festiwal muzyki improwizowanej "Beyond Innocence". Był także animatorem klubu The Bridge w Osace. Od 12 lat prowadzi własną wytwórnię płytową Innocent Records realizując konsekwentnie ambitne, niskonakładowe serie wydawnicze. Innocent Records stała się pretekstem i platformą niezliczonych kolaboracji muzyków różnej proweniencji.
Uchihashi jest świetnie znany polskiej publiczności. Po raz pierwszy gościł w Polsce z grupą Altered States podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2001, następnie powracał dwukrotnie na solowe, żywiołowo przyjęte koncerty. Uzbrojony jedynie w gitarę, zestaw efektów oraz osobliwy instrument o nazwie daxofon (wynalazek Hansa Reichela) wywoływał owacje, pomimo dość radykalnych dźwięków jakimi raczył publiczność. W roku 2004 Uchihashi odbył trasę po Polsce w towarzystwie Tatsuya Yoshidy (perkusisty grupy Ruins), uwieńczoną wydaniem koncertowej płyty Uchihashi/Yoshida „Herkules Icy Club” (Tone Industria 2005). Kolejny rok to kolejna wizyta, tym razem w towarzystwie kilkudziesięcioosobowej Shibusashirazu Orchestra na festiwalu Era Nowe Horyzonty w Cieszynie. Rok 2006 to polska trasa, sesja nagraniowa i płyta w towarzystwie Franza Hautzingera (AT) i Jacka Kochana jako trio KUH . W roku 2007 Uchihashi ponownie przybył do Polski na serię solowych koncertów, występując również w towarzystwie Piotra Zabrodzkiego i Jacka Kochana. W 2008 roku na pierwszej edycji Avant Music Festival ma miejsce premiera płyty KUH „Ruth, Send a SMS” (Tone Industria 2008). W 2010 roku Uchihashi ponownie intensywnie koncertował w Polsce wraz z dwoma duetami Slug Duo (Kuba Suchar i Gerard Lebik) oraz LXMP (Macio Moretti i Piotr Zabrodzki). Rok 2011 oprócz udziału Kazu we wrocławskim w festiwalu Art Of Improvisation wraz ze Slug Duo, koncertów i działań warsztatowych we wrocławskim OPT i warszawskim Powiększeniu przyniósł bezprecedensowy Festiwal Nowej Muzyki Polskiej w Tokyo, którego Uchihashi jest kuratorem i organizatorem. Polską scenę improv reprezentowali tam po raz pierwszy w historii muzycy Mikrokolektywu, LXMP, Slug Duo, SzaZa, oraz Jacek Kochan i Michał Górczyński. We wspólnych projektach towarzyszyli im: Tatsuya Yoshida, Koichi Makigami, Akira Satoyama oraz Kazuhisa Uchihashi. Ostatni rok minął pod znakiem intensywnej warsztatowo – koncertowo - wydawniczej kolaboracji Uchihashi`ego z polskimi muzykami w Polsce i Austrii. Dość wspomnieć wspólny projekt z Kubą Sucharem i Robem Mazurkiem Forest Underground, wspólną płytę LXMP i Uchihashi`ego „Broken Strings” (Lado ABC 2012), czy wspólne koncerty w ramach wiedeńskiego cyklu Melomaniac Corner, w których udział brali Michał Górczynski, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Anna Stachowska, Patryk Zakrocki, Dominik Wania, Maciej Trifonidis Bielawski, Rafał Mazur, Adam Żuchowski, Jacek Kochan, Hubert Zemler.
Bieżący rok już przyniósł wspólną płytę i trasę koncertowa z Michałem Górczyńskim (Innocent Records 2013) a na jesień zapowiadana jest druga edycja Festiwalu Nowej Muzyki Polskiej w Tokio i Osace.
Improwizacja w muzyce znajduje wg Uchihashi`ego ucieleśnienie jako najwyższa forma komunikacji, ale nie jako forma muzyczna sensu stricte. Jak sam twierdzi, jego muzyka staje się "przestarzała" już w chwilę po jej wygenerowaniu.
www.innocentrecord.com/kazuhisa_uchihashi/english_profile.html
www.innocentrecord.com/kazuhisa_uchihashi/polish_festival.html
Maciej Obara
Maciej Obara - czołowy polski saksofonista altowy, bandleader i kompozytor, mimo młodego wieku charakteryzuje go innowacyjność, dojrzałość i wielka ekspresja artystyczna. Obara ma na swoim koncie liczne międzynarodowe współprace, nagrania oraz trasy koncertowe zarówno w Polsce, w Europie, jak również Ameryce i Japonii. W czerwcu 2015, jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych został zaproszony i dał koncert w legendarnym Lincoln Center w Nowym Jorku, miejscu które jest swoistym kapitolem amerykańskiego jazzu i jego historii, ponadto wystąpił na kilku znaczących festiwalach jazzowych w Ameryce i Kanadzie. Podczas pobytu w Japonii, w 2013 roku, poznał czołowych improwizatorów, którzy zaprosili go do współpracy, bezpośrednim tego efektem jest koncert z zespołem Altered States w Sosnowcu w ramach festiwalu jaZZ i okolice / jaZZ & beyond.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Już podczas studiów założył własny zespół Maciej Obara Trio, który szybko ugruntował swoją pozycję w środowisku artystycznym.
Trio prowadzone przez Macieja Obarę odniosło wiele sukcesów, dzięki którym zajęło istotne miejsce w czołówce polskich zespołów jazzowych.
Swoją karierę rozpoczął nagraniem pierwszej płyty zatytułowanej "Message from Ohayo" wraz z Maciejem Garbowskim (bass) i Krzysztofem Grdziukiem (prekusja).
W roku 2007 zaprosił do współpracy saksofonistę Antoine Roneya, czołowego przedstawiciela nowojorskiej sceny jazzowej. Wynikiem tej współpracy była ogólnopolska trasa koncertowa.
W późniejszym okresie istotony wpływ na kształt twórczości Macieja Obary miała jegowspółpraca z Tomaszem Stańko.
Wówczas to Obara wziął udział mi. in. w międzynarodowym projekcie trębacza "Tomasz Stanko Special Project" podczas Bielskiej Jesieni Jazzowej 2007, w składzie: Tomasz Stanko, Alexi Tuomarila, Jakub Bro, Anders Jormin, Sławomir Kurkiewicz, Joey Baron oraz w projekcie Tomasza Stańki New Balladyna Quartet.
W roku 2008 Maciej Obara narał drugą autorską płytę "I can do it", która została entuzjastycznie odebrana przez słuchaczy oraz krytyków. Oto komentarz do płyty napisany przez Tomasza Stańko:
"Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (...) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna."
W listopadzie 2009 Maciej Obara zaprezentował swój nowy projekt "Obara Special Quartet", do którego zaprosił czołówkę nowojorkiej awangardy muzycznej działającej w "School of Improvisational Music": Ralph Alessi (tr), Mark Helias (bass), Nasheet Waits (dr).
Trasa koncertowa, która odbyła w się w listopadzie 2009 r. w Polsce, była przygotowaniem do sesji nagraniowej w Nowym Jorku. W styczniu następnego roku Obara nagrał płytę w tym składzie zatytułowaną ''Four" w studio Systems Two na Brooklynie.
Podróż do Nowego Jorku zaoowocowała również nagraniem drugiej płyty z Johnem Lindbergiem (bass) i Harveyem Sorgenem (drums). Projekt nosi nazwę MaMuGe 3. W listopadzie 2010 płyta MaMuGe 3 zostało wydane przez Ars Cameralis Records. W tym samym czasie muzycy zagrali trasę promująca płytę w Polsce i za granicą.
Najnowszym projektem Obary jest kwartet z udziałem wybitnego pianisty Dominika Wani. Obaj muzycy pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u Jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. Projekt Maciej Obara Quartet to nie tylko podsumowanie współpracy muzycznej z tego okresu, ale przede wszystkim wspólna praca nad płytą ''Equilibrium'', której premiera odbyła się 27 listopada 2011 r na festiwalu Jazztopad we Wroclawiu. W sekcji grają Maciej Grabowski na kontrabasie i Krzysztof Gradziuk na perkusji. Nowy kwartet Obary to zupełnie inne spojrzenie na energię muzyczną, tym razem osadzona w kontekście harmonicznym, europejsko brzmiącej sekcji rytmicznej.
W tym samym roku Maciej Obara otrzymał nominacje do Fryderyków w kategorii Jazzowy Muzyk Roku oraz został stypendystą programu Młoda Polska dla szczególnie uzdolnionych artystów w kategorii Muzyka. Rok 2012 to również udział polskiego kwartetu Obary na 12 Points Festival w Portugalii oraz Show Case w Budapeszcie na Węgrzech. W tym samym czasie artysta został zakwalifikowany do najnowszej edycji programu Take Five Europe działającej przy London Jazz Festival, w ramach którego wybrano 10 najlepszych i najciekawszych muzyków z pięciu krajów Europy. Program obejmował kilkudniowe spotkanie w Kent pod Londynem poświęcone działalności muzycznej i biznesowi muzycznemu w Europie oraz nawiązywaniu kontaktów z innymi artystami oraz promotorami. Program obejmował również warsztaty muzyczne w dziesięcioosobowym składzie, któremu przewodził sam John Surman.
Efektem tego spotkania były koncerty we Francji na Countance Jazz Fest, Holandii na North Sea Jazz Festival, Norwegii na Molde Jazz oraz London Jazz Festival i Jazztopad we Wrocławiu.
Ten okres to również powstanie kolejnego kwartetu Maciej Obara International Quartet, do którego zaprosił Norwegów. To jego pierwszy stały międzynarodowy kwartet, w skład którego wchodzą: Ole Morten Vaagan (kontrabas), Gard Nilssen (perkusja) oraz Dominik Wania (fortepian).